Balkondan Halı Silkelemenin Cezası

Balkondan halı silkeleme, alt kattaki komşuların balkonlarını toz,pislik ile doldurma hukuken yasak bir davranıştır ve belediye, sulhukuk mahkemesine vb birimlere şikayet edilebilir.

Bu konuyu neden açtım ?

Öncelikle belirteyim üst kattaki komşum halıları tepemize silkeliyor. (En son teras katta oturuyor)
Birkaç defa sözlü uyarıda bulundum ancak dinlediği yok. Ben uyarıyorum 1 gün sonra aynen hiç bir şey olmamış gibi halı silkelemeye devam ediyor. En sonunda yasal yola başvuracağım ve bu konuda şuan araştırma içerisindeyim.

Yasal Kanun
Apartmanlarda halı silkelemek, K.M.Yasasının 18. maddesine aykırıdır.
Mad. 18. ” Kat Maliklerinin gerek kendi bağımsız bölümleri gerekse sair yerleri kullanmakta diğer kat maliklerinin rahatsız etmemeleri esastır.”
Bu nedenle Yönetim, Kurulunun almış olduğu karar hukuka aykırıdır.
Yargıtay 5 Hukuk Dairesinin 10.1.1977 tarih 8712 E. 23. Kararı Bu yöndedir.
Böyle kararda alınmış olsa Sulhukuk mahkemesine dava acarak müdahalenin meni’ni yani önlenmesi istenebilir.

Belediyeye şikayet edeceksiniz ve zabıta tarafından komşu uyarılacak birde para cezası verilecek. Bu yetersiz mi kaldı bu deva dava açacaksınız.

Önemli nokta bu tür durumlarda kanıt toplamaktır. Balkona dökülen tozları,pislikleri fotograflayın. Halı silkeleme anını bir video camera ile kayıt edin. Elinizdeki bu görüntüleri gerekirse bir notere onaylattırın. Özet olarak bu işlemler sonrasında gönül rahatlığıyla davanızı açabilirsiniz.

Şahsen ben 4-5 uyarıdan sonra artık dayanamıyacak bir hale geldim, ya tutup bu güzel dövecem ya da yasal yoldan hakkımı arayabildiğim kadar devam edecem. (Kii tercihim yasal yol… Şiddet derseniz o konuda da kendime olabildiğince güveniyorum ama şiddete karşıyım :p )

Sizinde buna benzer bir şikayetiniz ya da çözümünüz varsa konu altında belirtiniz. “Yaratık” terimi ile adlandırdığımız bu komşu türlerine gereken cezayı hep birlikte verelim.

local_offerevent_note Ağustos 11, 2011

account_box Administrator

71 Yorum “Balkondan Halı Silkelemenin Cezası”

 • Aynı sorun bende de var malesef iyi olmak insan gibi yaşamak isdiyorum amma buna müsate edilmiyor halıları nerden silkeleyecekmiş bir da müslümanlıkda bahsetmez mi saclar benim balkonda bizde evde olmadığımız için eşimle bu olayı rahatça yabapiliyor. .Amma bu dünyanın diğer yanı da var hakkımı helal edmiyorum..

 • Arkadaşlar şikayetçi olup da sonuç alan varsa paylaşsın lütfen. Nasıl bi yol izleyeceğiz Allah aşkına

 • ben üst komşumdan çekiyorum her gün silkeliyordu ben söylene söylene halı silkeleme günü yaptı haftada birgün halı silkeleme günü olmaz kabul edilirgibi değil saatlerce silkelendi ve sonuç bana balkon yıkamak düşer diye yıkadım ağlaya ağlaya ne mecburiyetim var miletin ayakk kılı saç pisliğini temizlemek şikayet etim belediyeye onlarda haftada birgün silkeleme günü var dedi üzücü bende evimi sattım en üst katan aldım şimdi hem evimden hem yurdumdan oldum adaletmiiiiiiii?

 • aynen bende de bu sorun var. Yaratıklar değil bunlar insan hiç değil hergün silkiyorlar kaç defa uyardım anlamdlar bende yasal yollara başvurmak istiyorum abim zabıta ama sen düşman sahibi olursun diyor ama ben hakkimi kimseye yedirmem arkadaşlar başbakanlığın sitesinde bimere başvur dedi abim telefonla alo150 ben yapacam bunu ya da kaymakamligin halkla ilişkiler bürosuna gidip yapabilirsiniz

 • benim komsum ev erkeği,ve son zamanlarda balkonda halı çırpıyor hemde tokmakla,en son uyradım,köylerde dahi artık böyle yapılmadığını elektrik süpürgesi diye bir alet oldugunu hatırlattım,vay vay vay,bir yıldır o melek gibi sandığım adam tam bir kabadayı,maganda çıktı,evinde hayvan beslediği için halıları berbat pislik saçıyor,evlerimiz ikiz dubleks,yanyanayız,deyim yerindeyse aynı evde yaşıyormuşuz gibi bütün pislik benim tarafa…. sanırım artık güvenlik kamerası taktıracagım… bizim cahil insanlar yapmaya devam ederler.

 • arkadaşlar destan yerine çözüm gören varmı
  SONUÇ ALAN varmı??? artık kaba şıddete baş vurmak üzereyim

 • ben 13 bloklu kocaman bir sitede oturuyorum ama site daha yeni ve hala bitmeyen bloklar olduğu içinmidir nedendir bilmem yönetim daha kurulmamış.daha taşınalı 1 ay oldu ama şimdiden üst kattaki insan evladından bıktım.ben 1 kere uyardım özür diledi ama hala aynı.saçlar tüyler halı kilim pisliği ne varsa balkonda. en son dün gece balkonda burnunu sildiği pis peçetesini buldum.1 kez daha uyarıcam olmazsa direk hukuki yollara başvurucam.ama en hızlı tepkiyi almak için en önce nereye başvurmalıyım onu bilemiyorum?

 • ağlaya ağlaya yazıyorum, şimdi karakoldan geliyorum savcılığa verdim yeter artık yeter …. kadın resmen beni dalgaya aldı ne huzur bıraktı ne sağlık sonuna kadar gidicem çok sabrettim ne olur arkadaşlar yalvarırım bana dua edin size yalvarırım istediğim sonucu alayım…

 • Ben de bugün ilk defa üst katımda oturan kadınla atıştım.daha önceden 3-4 defa eşim uyardı,kapıcıya da söyledik,o da uyardı..ama ne fayda.kadının savunmasına bak:bir tek ben mi silkeliyorum diyor.iyi dedim o zaman ben de hırsızlık yapayım,bir tek ben mi hırsızlık yapıyorum deyip kendimi savunayım.. Allah kimseyi cahil kazmalarla komşu yapmasın..

 • AH AHHH NEDİR BNM BU KOMŞU DEMEYİ HAK ETMEYEN YARATIKTAN ÇEKTİKLERİM. HALI SİRKELEME ONDA KAPI ÇARPMA ONDA GÜM GÜM ÜSTÜMÜZDE ZIPLAMA ONDA HALI SİRKELER ÇAMAŞIRLARIMA GELİR BALKONUNU YIKAR OLAN PİS SU BNM BALKONDA MANGAL YAKAR DUMAN BNM EVDE PERDELER HEP İS BEN ONUN ALT KATTINDA OTURUYORUM KAYNANAM İLE KAYNANAM MEMLEKETE TAŞINDI EV BİZE KALDI AMA ONUN TAM ÜST KATTI DA BENİM DAİREM NE YAPSAM KENDİ EVİME ÇIKIP AYNISI MI YAPSAM YOKSA ZABITAYA MI ŞİKAYET EDİP ONU MAHKEME KOLİDORLARINDA EMEKLETSEM Mİ BİLEMİYORUM KENDİSİ BÜYÜK ELTİM OLUR.DA ALLAH NE VERİYORSA HAYIRLISINI VERSİN HAYIRSIZSA HİÇ VERMESİN.

 • merhaba benim üştede var bundan bi tane dün zabıtayı aradım bilg almak istiyorum ne yapabiliriz diye kat mülkiyet hakkından dolayı birşey yapamıyoruz dedi bizlik işiniz yok dedi yani apartman yönetiminin aldığı karara uyması gerekiyormuş bende uymuyor ne yapabilirim dedim mahkeme dedi al başına belayı…

 • mrhb ben catı katıyla birlikte ückatlı bi evde otuyorum benim üskatımdadaevsahibinin gelini oturuyor sürekli benim balkondan ve pencerelerden birşeyler cırpıyor ben uyardım hatta sözlü tartışma yaptık buna ragmen yine yapıyor ne yapa bilirim

 • bir şey silkmenin en ağır cezası nedir bilen varmı benim yaratığın adı nesrin aslan telefonu 0534……. kantalya kemerde aslan bucak mahallesinde oturuyor bence dünyanın en temiz kadını kendi evini temizlerken başkasının evini batırmayan kadındır en pis kadını ise kendi evini temizlerken başkasının evini batırandır sizede doğru değilmi

 • bendede o haşareden var durmadan birşeyler silkeliyor saç kıl tüy tırnak çöp ekmek kırıntıları bıktık kaç defa uyardım tamam diyo ertesi gün yine aynı en son uyardım tartıştık hakaret bile etti şimdi konuşmuyoruz yine devam ediyor şikayet edeceğim bende çamaşır asamıyorum sigara külü izmarit tükürüyorlar çamaşıra denk geldi çıldırıyordum az daha valla anlayışsız insana ne söylersen söyle anlamıyor cam balkon su döküyor rezil gibi bütün komşularım şahit valla hepsi yanımda

 • ha birde uykusu kaçıyor kalkıyor paldır küldür mutfak düzenliyor gece saat 02 00 söylüyorum uykum kaçtı ne yapayım diyo sabah 6 7 elektirikli süpürgr çalıştırıyor buna hakkı varmı çıldırmak üzereyim valla

 • EVET ARKADAŞLAR MALESEF BU HALI KİLİM SOFRA BEZİ SİLKELEMEK İNSANLIK ADINA BÜYÜK AYIP AMA BUNU YAPANLAR İNSAN GILIGINA GİRMİŞ YARATIKLAR ŞİKAYET EDİYON BELEDİYE İLGİLENMİYOR ZABITA GÜN KOYUN DİYOR YANİ İŞİMİZ ALLAHA KALIYOR DEVLET SAHİP CIKMIYOR UYSAN BAŞINBELAYA GİRCEK UYMASAN HUZURUN YOK

 • Ağzına ağzına kürekle vuracaksın bunların, Allah ım bu insanları dünyaya neden getirdin sen sabır ver.

  1.Halı kilim çırpan,
  2.Arabasını kaldırama parkeden,
  3.Yere tüküren, çöp atan,
  4.Sokak köpeklerini ayakkabıları(ayakları)ile seven ve onlara zarar veren öküzleeeer.

  Çok cahilsiniz, Keşke Hepiniz Ölseniz.

 • bu arada bir önceki mesajda sinirden belirtemedim, il – ilçeler deki zabıta müd. arayın arkadaşlar eğer hallederlerse onlar gelir uyarırlar, olmazda ağız burun allah ne verdiyse dövebilirsiniz 🙂 ben bugün üst komşum için aradım aldığım cevap şuydu ya apppla bunlar sendııruumm olmuş artıggggg senduuuruum hastalığğ hastaalllııığğğ 🙂 çırparlar halı kilim rahat etmezler… devletin memuru bile bunu diyo, allahın krosu ne işe yarıyorsunuz anca al maaşı yat dedim kapadım suratına, bi daha olursa gidip ağız burun kıracağım du bakalım.

 • ben zimin üstü 1. katta oturuyorum benm üst katta oturan komşu taşıntıgımız günden beri sürekli bişeyler atar çırpar beyazlarmın üstüne aykkblrnı yıkayıp sulu sulu serer anlıyacgınız hertürlü şey var kendilerinde benim annem gidip düzgnce komşu ayıp yapma ha yanlşlkla farknda olmadan yapıysn yapmayın ben rahtszlık dyyrm dedi bir günde balknda misifmzle yemek yiyruz oldugu gibi pis peçeteleri yemeğin ortasna attı annemle ben yukarı çıktık komşu 10 oldu seni uyarıyrz ayıp bu yptgn dedi snra bayan bize ianadnza yapcam devam edecm dedi biz eve indik aradan 5 6 ay geçti ama bu bayan halen devam dyor pislklre bizde yapsn dursun laftan anlmyr dedik sustk otrdk snra bnm evime karkoldan 2 polis memuru geldi karkola çagrdlr tüm ailemi gittik iafade verdk bayan tabi biz susup otrnca üstelmynce için için kndni yemiş ve gtmş benm ailemi eve baskn yptlr diye şikyt etmş bide yalancı şaht tutmş şuan davamız savcda bnde şikytçi oldm ama siz siz oln sakn evine çkmyn güzllklde olsa uyarmyn bunu yalan dolnla sçlu duruma düşryrlr ynnda kmsede yoksa suçlu sen oluyrsun yapblcgnz tek şey kantlı olarak direk mahkmye gtmek mahkmemzn soncnu perşmbe günü ögrncgm sizlrlde sonuçu tecrbsyle paylşcm arkdşr koly gelsn sizlre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir