Klozet Rezervuarı Sökmeden Nasıl Tamir Edilir

Klozet rezervuarı su kaçırmaya başladığında genellikle sökülüp yeni bir rezervuar iç takımı ile değiştirilmektedir. Ancak bu her zaman kesin sonuç değildir. (Özellikle işlemi evde kendi başınıza yapacaksanız yeni parçaları tam olarak yerine takamayabilirsiniz)

Klozet Rezervuarı Nasıl Sökülür?

Rezervuarı sökme işlemini anlatmadan önce klozet rezervuarı tamiri hakkında bir video hazırladım. Çünkü rezervuarı sökmek, yenisini takmak başlı başına bir sıkıntıdır. Yeni takımı eskisinin yerine tam olarak uymayabilir. Parçalar doğru olsa bile bir çok bağlantıyı söküp tekrar takacağınız için hata yapma olasılığınız çok yüksektir.

Öyle ki bu işi tam olarak yapabildiğini iddaa eden ustalar dahi bir kaç denemeden sonra ancak su kaçağını kesebiliyor.

Klozet Rezervuarı Sökmeden Nasıl Tamir Edilir?
Repair Of Buoys In a Toilet Reservoir

Videoda yaptığım işlemleri kısaca özetlemek gerekirse;

  • Su kaçağının şamandıradan olduğunu emin olun,
  • Su tankındaki suyu boşaltın ve bir kireç çözücü spreyi tüm parçalar güzelce sıkın. Suyu doldurup tekrar boşaltın işlemi bir kaç kez tekrarlayın.
  • Su kaçağı halen devam ediyorsa, suyu boşaltın ve şamandıranın yanına yapıştırabileceğiniz bir boş kutu ayarlayın (ortalama rezervuarın şamandırası büyüklüğünde olabilir)
  • Rezervuar şamandırasını iyice kurulayın ve boş kutunun bir tarafını kesin bir tarafı kapalı kalsın. Amaç rezervuarın üstündeki gibi bir şamandıra yapmak.
  • Ayarladığınız boş kutuyu sıcak silikon ile şamandıranın yanına yapıştırın. 5-10 dk bekleyin sıcak silikon kurusun.

İşlem tamamdır. Burada seçeceğiniz boş kutu ne kadar büyük ise şamandıranın kaldırma kuvveti o kadar artacak ve suyu daha kolay bir şekilde kesecektir. Hem su israfını önlemek hem de şamandırada çok ciddi su kaçağı varsa şamandıra yüksekliğini normalden biraz daha düşürebilirsiniz. Böylelikle su kaçırsa bile siz butona basana kadar hazne ancak dolmuş olacaktır.

 

local_offerevent_note Kasım 23, 2018

account_box Administrator


local_offer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir