Balkondan Halı Silkelemenin Cezası

Balkondan halı silkeleme, alt kattaki komşuların balkonlarını toz,pislik ile doldurma hukuken yasak bir davranıştır ve belediye, sulhukuk mahkemesine vb birimlere şikayet edilebilir.

Bu konuyu neden açtım ?

Öncelikle belirteyim üst kattaki komşum halıları tepemize silkeliyor. (En son teras katta oturuyor)
Birkaç defa sözlü uyarıda bulundum ancak dinlediği yok. Ben uyarıyorum 1 gün sonra aynen hiç bir şey olmamış gibi halı silkelemeye devam ediyor. En sonunda yasal yola başvuracağım ve bu konuda şuan araştırma içerisindeyim.

Yasal Kanun
Apartmanlarda halı silkelemek, K.M.Yasasının 18. maddesine aykırıdır.
Mad. 18. ” Kat Maliklerinin gerek kendi bağımsız bölümleri gerekse sair yerleri kullanmakta diğer kat maliklerinin rahatsız etmemeleri esastır.”
Bu nedenle Yönetim, Kurulunun almış olduğu karar hukuka aykırıdır.
Yargıtay 5 Hukuk Dairesinin 10.1.1977 tarih 8712 E. 23. Kararı Bu yöndedir.
Böyle kararda alınmış olsa Sulhukuk mahkemesine dava acarak müdahalenin meni’ni yani önlenmesi istenebilir.

Belediyeye şikayet edeceksiniz ve zabıta tarafından komşu uyarılacak birde para cezası verilecek. Bu yetersiz mi kaldı bu deva dava açacaksınız.

Önemli nokta bu tür durumlarda kanıt toplamaktır. Balkona dökülen tozları,pislikleri fotograflayın. Halı silkeleme anını bir video camera ile kayıt edin. Elinizdeki bu görüntüleri gerekirse bir notere onaylattırın. Özet olarak bu işlemler sonrasında gönül rahatlığıyla davanızı açabilirsiniz.

Şahsen ben 4-5 uyarıdan sonra artık dayanamıyacak bir hale geldim, ya tutup bu güzel dövecem ya da yasal yoldan hakkımı arayabildiğim kadar devam edecem. (Kii tercihim yasal yol… Şiddet derseniz o konuda da kendime olabildiğince güveniyorum ama şiddete karşıyım :p )

Sizinde buna benzer bir şikayetiniz ya da çözümünüz varsa konu altında belirtiniz. “Yaratık” terimi ile adlandırdığımız bu komşu türlerine gereken cezayı hep birlikte verelim.

71 yorum “Balkondan Halı Silkelemenin Cezası”

  • Yaklaşık 2 yıldır sabrediyorum üst kat komşum, komşu demeye bin şahit lazım canının her istediği gün halı silkeliyor camım açık oldugu halde bile yapıyor haftanın bir gününü belirledik uymuyor camım açık görmüyomuaun dediğimde ben senin camının acık olup olmadıgını ne biliyim diyor madem öyle benden günah gitti beyaz masaya şikayette bulundum zabıtaları bekliyorum bakalım ne olucak sonuç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir