Kpss’den Kaç Puan Alan Atanır

Kpss’den kaç puan alan atanır ?

Öncelikle şu hususu belirtmek gerekmektedir: “Bu sorunun yanıtı şu puandır” gibi bir hazır cevap bulunmamaktadır.

Zira KPSS-B yerleştirmeleri yani ÖSYM’nin yapacağı merkezi memur yerleştirmelerinde onlarca kadro olacaktır. Her kadro için aranan öğrenim şartı farklı olacaktır. Örneğin mühendislik kadrolarından bir kısmı için “Gıda Mühendisi olmak” şartı aranırken bir kısmı için ise “Elektrik Mühendisi olmak” şartı aranacaktır. Yine bir kısım memur kadrolarında maliye mezunu olma şartı aranacakken bir kısmında ise İstatistik bölümü mezunu olma şartı aranacaktır. İşte bu noktada bazı alanlarda 75 almak yeterli olabilecekken bazı alanlarda 90 bile yeterli olmayacaktır.

Bir kadroya başvurabilecek aday sayısı ne kadar fazla ise puanlar o derece artacaktır. Örneğin sadece lisans mezunu olma şartını arayacak bir memurluk kadrosuna herkes başvurabileceği için yerleştirmeler sırasında ancak çok yüksek puanlı olanlar yerleşmeye hak kazanacaktır.

Ancak gerek öğrenim, gerek askerlik gerek yaş gerekse de diğer belgeler bakımından, bir kadroya ne kadar az kişi başvurabilecekse, yerleştirme işlemlerinde o derece puanlar düşebilecektir.” kaynak: memurlar.net

Ayrıca yukarıda verdiğim kaynak üzerinden “Bu kadar çok sayıda puan ne anlama geliyor?” , “Ben 70 puan almadım, atanabilir miyim?” gibi sorularında yanıtlarını bulabilirsiniz.

Kaynak: memurlar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir